شعر چیست1- شعر فرزانگی است!

شعر چیست1- شعر فرزانگی است!

شعر چیست1- شعر فرزانگی است! فرزانه معادل کلمه ی عربی حکیم است و انسان فرزانه و حکیم به کسی گفته می شود که به درجه ای از خودسازی و اخلاق و بینش رسیده است که موقعیت های حساس و مهم زندگی را می شناسد و در هر موقعیت حساس و مهمی حکیمانه ترین و راهگشاترین سخن یا رهنمود از زبانش جاری می شود. صرف نظر از شعرها و شاعرانی که از شعر به عنوان ابزاری برای رسیدن به مقاصد دنیوی و یا حتی مطالب پست و تاریک استفاده می کنند، در اصل و در طبیعت انسانی، شعر وسیله ای برای رسیدن به حکمت و فرزانگی است و شاعر حقیقی کسی است که به اوج قله های بینش می رسد و از حکمت و فرزانگی سرشار شده و سپس چشمه های سخنان راهگشا از زبان او جاری می شود. 

نمونه های بارز آن مفاخر شعر و عرفان و ادب خودمان در زبان فارسی مانند مولانا، سعدی، حافظ، فردوسی، نظامی، عطار نیشابوری، سنایی، خواجوی کرمانی، صائب تبریزی، شهریار، و ده ها شاعر بلندقدر دیگر هستند. 

به زبان ساده : به عنوان مثال بزرگی مثل مولانا جلالدین محمد بلخی کسی است که چنان به قله های رفیع و صعب العبور حکمت و فرزانگی صعود می کند که جملاتی از او به یادگار می ماند که سالیان سال و قرن ها در موقعیت های مختلف زندگی، از آن عبارات استفاده می کنیم. 

مثلاً این جمله ی : این جهان کوه است و فعل ما ندا، یا این بیتِ: آرزو می خواه لیک اندازه خواه، بر نتابد کوه را یک برگ کاه! 

یا این جمله ی : گفت پیغمبر هرآنکو سر نهفت!، زود گردد با مراد خویش جفت! دانه چون اندر زمین پنهان شود! سرّ آن سرسبزی بستان شود!

و از این جملات فراوان است. اگر تا به حال این جملات به عنوان شعرهای زیبا نگاه می کردید باید چشم هایتان را بشویید و از زاویه ی دید دیگری هم این جملات را در نظر بگیرید. 

این بیت ها و جمله ها، در اصل کلید هستند. کلید هایی که گره می گشایند و در موقعیت های خطیر و حساس زندگی، برای ما تکلیف تفکر را روشن می کنند. 

مقاله های مرتبط: 

چگونه شاعر معروفی بشویم؟

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد