شعر مولانا در مورد زندگی

شعر مولانا در مورد زندگی

شعر مولانا در مورد زندگی : زندگی در نگاه مولانا جلالدین محمد بلخی چیست؟ آیا نگاه شخصیتی به عظمت حضرت مولانا به زندگی، تا چه حد به قله های اعتلا و شفافیت می رسد؟ در این صفحه قصد داریم شعر مولانا در مورد زندگی  را بررسی کنیم. شاعر گرانقدر فارسی در غزل 49 از دیوان شمس این بیت را به عنوان مطلع غزل آورده است : با تو حیات و زندگی بی‌تو فنا و مردنا- زانک تو آفتابی و بی‌تو بود فسردنا.

در این بیت مولانا اشاره می کند که با تو (یعنی معشوق حقیقی) حیات و زندگی چنان معنا پیدا می کند که بدون تو چیزی از زندگی باقی نمی ماند و تنها مرگ و فنا باقی می ماند. در مصرع دوم، برای حرفی که در مصرع اول زده است دلیل می آورد. می گوید همانطور که بدون آفتاب، همه چیز افسرده و نابود می شود، به همان ترتیب، با تو (معشوق) زندگی وجود دارد و بدون تو زندگی وجود ندارد. 

در غزل شماره 490 این بیت آمده است : مرا چو زندگی از یاد روی چون مه توست - همیشه سجده گهم آستان خرگه توست/ معنی : از آنجایی که زنده بودن من به خاطر این است که یاد روی چون ماه تو را می کنم، به همین خاطر همیشه به آستان تو سجده ی شکر به جا می آورم. 

ودیگر شعر مولانا در مورد زندگی : در غزل 553 از دیوان شمس می خوانیم : بی تو نه زندگی خوشم بی‌تو نه مردگی خوشم - سر ز غم تو چون کشم بی‌تو به سر نمی‌شود./ معنی : بی تو نه میل به زندگی دارم و نه در مرگم خوشی وجود دارد. چگونه از غم تو سر بردارم؟ وقتی که بی تو به سر نمی شود؟ (زندگی امکان پذیر نیست).

برچسب ها : شعر مولانا در مورد زندگی، شعر مولانا در مورد شکر گزاری، شعر مولانا در مورد آفتاب، شعر مولانا در مورد مرگ و فنا، شعر مولانا در مورد معشوق، شعر مولانا در مورد سجده، شعر مولانا در مورد غم و شادی، شعر مولانا در مورد ماه، شعر مولانا در مورد زندگی و مرگ،

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد