چگونه شاعر معروفی شویم؟

شعر چیست و چگونه شاعر معروفی شویم؟

چگونه شاعر معروفی شویم؟ در مورد این که شعر چیست حرف های بسیاری زده شده  وکتاب های فراوانی نوشته شده است. قصد ندارم در این پست حرف هایی که بزرگان و صاحب نظران در مورد چیستی شعر و اینکه چگونه می توانیم شاعر بشویم صحبت کنم. در این پست قصد درام که تجربه و نظر شخصی خودم را به عنوان کسی که سالها دستی بر آتش شعر داشته ارائه بدهم. قبل از هر چیز باید بگویم که نظر و تعریف خودم در مورد شعر با گذشت زمان تغییر می کند و هر چه که در طول زندگی پیشتر می روم زاویه ی دید و بینشم در مورد شعر اگر نگویم بهتر می شود لاقل تغییر می کند. 

باید گفت شعر عالم دیگری است. وقتی که یک شاعر شعر می گوید (البته شعر جوششی نه کوششی) وارد عالم دیگری می شود. یا به عبارت بهتر بخشی از وجود او (می توان گفت بخشی از ضمیر او) با عالم دیگر و بالاتر و یا عالم ناشناخته ای ارتباط برقرار می کند. برای ادعای این نظریه یکی از معروف ترین شاعران ادبیات فارسی یعنی مولانا جلالدین بلخی بارزترین نمونه است. همانطور که در مورد او می گویند که او شعر هایش را نمی نوشت. بلکه او شعر می سرود - شفاهی - و دوستانش - از جمله حسام الدین چلپی- آنها را می نوشت. 

نکته ی مهمی که در مورد شعر سرودن و شاعر بودن وجود دارد این است که شعر را باید انعکاس شخصیت خود شاعر دانست. همانطور که شعرهای شاعران معروف مثل حافظ، فردوسی، سعدی و مولانا و بقیه ی شاعران معروف و برجسته انعکاس شخصیت آنها بود. 

این یعنی که امکان ندارد که یک شاعر لائیک باشد و شعرهای او پر از نکته ها و رمز و رازهای عرفانی باشد! یا برعکس. 

حال بگردیم به عنوان اصلی این پست : چگونه شاعر معروفی شویم؟ 

در این جا یک تناقض نما یا پارادوکسی وجود دارد که معمولاً شاعری که دنبال شهرت و معروف شدن می گردد معمولاً به آن نمی رسد. بلکه برعکس آن اتفاق می افتد. شاعرانی که در قید و بند شهرت و معروفیت نبودند به بالاترین سطح از بینش و جهان بینی می رسیدند و والاترین و برجسته ترین شعرها را از خود برای آیندگان به ارث گذاشتند. 

تقریباً می توان این طور گفت که برای معروف شدن باید ضد معروفیت شد! خود خواستن شهرت و معروفیت معمولاً حجاب راه می شود و معمولاً وقتی یک هنرمند خودش را از قید و بند شهرت وا می رهاند، شهرت به دنبال او راه می افتد!

به قول احمد شاملو : کام ما حاصل آن زمان آمد - که طمع برگرفتیم از کام! 

مطالب مرتبط:

شعر چیست1- شعر فرزانگی است!

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد